Odontologų patvirtinti patarimai, kurie jums padės išspręsti šią problemą
Visi bent kartą gyvenime esame atsidūrę tokioje situacijoje, kai net ir gerai išvalius dantis, panaudojus dantų skalavimo skystį ar net suvalgius mėtinių ledinukų - negalime atsikratyti blogo burnos kvapo. Atrodo, kad kalbėti apie blogą burnos kvapą vis dar yra tabu ir šiais laikais…
Tačiau, dėl blogo kvapo poveikio dažnai kyla bendravimo problemų ir sunkumų. Pradedant nuo bendravimo šeimoje iki nemalonių situacijų darbe su kolegomis.
Kalbėti apie blogą burnos kvapą iš tiesų gali būti nepatogu, tačiau šiandien vis daugiau žmonių kenčia nuo šios problemos. Tie, kuriuos paliečia ši problema, nežinodami kaip su tuo susitvarkyti, kartais net vengia pasirodyti viešumoje.
Tačiau, jei jūsų aplinkoje yra artimas žmogus, kuris prieina prie jūsų ir nuoširdžiai pasako, kad užuodžia jūsų nemalonų kvapą, vertinkite tai kaip gero ketinimo ženklą ir kaip žingsnį problemos sprendimo link. Neįsižeiskite, tai rūpestis jumis.
Kas sukelia blogą burnos kvapą?
Priežastys gali būti skirtingos ir įvairios. Nuo netinkamos burnos higienos ir periodontito, burnos džiūvimo ir sinusito iki dantenų uždegimo ir kitų žmogaus organizmo ligų (gastrito, diabeto ir kūno dehidratacijos).
Tai, ką valgome, taip pat lemia, koks bus mūsų burnos kvapas. Kai kurios daržovės, pavyzdžiui, česnakai ir svogūnai, skleidžia labai nemalonų kvapą. Todėl, reikia žinoti, kuriuo metu galima vartoti šias daržoves, kad neerzinti kitų.
Nemalonius burnos kvapus galima pašalinti reguliariai valant dantis. Bet ką daryti, jei blogas burnos kvapas vis tik išlieka? Tai rodo, kad yra kitų, galbūt rimtesnių sveikatos problemų.
Blogą burnos kvapą arba halitozę, daugeliu atvejų sukelia organinių substratų skilimas burnoje. Pagrindiniai substratų skilimo produktai - lakieji sieros turintys junginiai. Kitaip sakant, dažniausiai halitozė atsiranda dėl ilgai ant dantenų ir dantų paviršių besikaupiančių dantų apnašų. Dėl apnašų kaupimosi susidaro bakterijos, ir prasideda procesai, kurie ilgainiui gali pažeisti pirmiausia danties atraminę struktūrą, o galiausiai ir patį dantį.
Jeigu jau prasidėjęs dantų ėduonis, net ir maža gendančio danties skylutė gali skleisti labai nemalonius aromatus.
Blogą kvapą gali sukelti burnos džiūvimas, žinomas kaip kserostomija. Burnos džiūvimas gali išsivystyti vartojant tam tikrus vaistus, esant seilių liaukų ligoms ar kvėpavimo takų problemoms.
Todėl čia didelį vaidmenį vaidina tiksli diagnozė.
Patarimas – visų pirma surasti blogo burnos kvapo priežastį, o tik tada ją pašalinti tinkamai gydant.
Jei burnos higiena gera, jei nėra dantenų uždegimo, reguliariai valomas liežuvis ir vis tiek jaučiamas blogas burnos kvapas, gali būti, kad infekcija kyla iš nosies. Tada rekomenduojama pasidaryti nosies tepinėlio tyrimą, nustatant ar nosyje esančios bakterijos gali sukelti blogą kvapą.
Kai kurie klinikiniai tyrimai rodo, kad 90% blogo kvapo iš burnos atsiranda dėl bakterijų apnašose. Apie 8% gali turėti ką nors bendro su likusia su burna susijusia sistema – nosimi ir gerkle. Apie 2% blogo kvapo yra susiję su skrandžio ar žarnyno, kepenų ir inkstų problemomis ar medžiagų apykaitos sutrikimais.
Taigi, pabrėžiame – 90% blogo kvapo yra susiję su prasta dantų ir burnos higiena.
Patarimai, kaip atsikratyti blogo burnos kvapo
Burnos skalavimo skysčio, įvairių rūšių dantų pastų ir kramtomosios gumos tiesiog nepakanka blogo kvapo problemai išspręsti. Stiprus mentolio skonis iš šių medžiagų gali tik užmaskuoti nemalonų kvapą maždaug pusvalandžiui, bet ne ilgiau.
Štai 11 patikrintų pasiūlymų:
1. Reguliariai valykite liežuvį. Iki 80% bakterijų, turinčių įtakos blogam burnos kvapui, yra ant liežuvio paviršiaus.
2. Gerkite daug vandens, nes taip sudrėkinate burną ir sumažinate burnos džiūvimą, kuris taip pat yra blogo burnos kvapo priežastis.
3. Nenaudokite burnos priežiūros produktų, kuriuose yra natrio laurilsulfato (SLS) ir alkoholio, kadangi šie produktai sausina burną, o tai yra labai dažnai pasitaikanti blogo burnos kvapo priežastis.
4. Jei galite, venkite kramtyti gumą. Šviežumo jausmas kramtant gumą nepanaikina bakterijų. Pagrindinė priežastis, kodėl kramtomoji guma veikia, yra ta, kad ji skatina seilių gamybą, tačiau ilgiau kramtant skrandis gamina papildomą rūgštį maistui, kurio nėra, virškinti, todėl atsiranda nemalonus kvapas iš burnos.
5. Rekomenduojama vartoti rūgpienį arba natūralų jogurtą. Tarptautinės dantų tyrimų asociacijos duomenimis, savanoriams,,kurie šešias savaites vartojo po 90 gramų jogurto du kartus per dieną, vandenilio sulfido – pagrindinės blogo burnos kvapo priežasties – kiekis sumažėjo 80 %.
6. Žaliosios arbatos gėrimas gali padėti, nes joje yra polifenolių, kurie mažina sieros junginių kiekį ir neutralizuoja blogą burnos kvapą.
7. Vartokite daugiau šviežių vaisių ir daržovių, pavyzdžiui, obuolių, salierų ir ropių.
8. Kramtykite petražoles, kai jaučiate blogą kvapą. Jos puikiai naikina bakterijas.
9. Vienas geriausių būdų pašalinti bakterijas ir atsikratyti blogo burnos kvapo – skalauti burną kokosų aliejumi.
10. Šalavijų arbata – puikus antiseptikas, skalaukite ja burną.
11. Ir pats geriausias ir svarbiausias patarimas – prevencija. Valykite dantis bent du kartus per dieną ryte ir vakare, kruopščiai bent po 2-3 minutes. Jokiais būdais nepamirškite tarpdančių. Siūlome valyti dantis naujais revoliuciniais Ionickiss dantų šepetėliais, kuriais apnašas pašalinsite 48% efektyviau nei standartiniais dantų šepetėliais.
Tačiau, jeigu blogo burnos kvapo (halitozės) problema tampa lėtine, ir jokios išbandytos priemonės nepadeda, būtina pasirodyti gydytojui specialistui kad ištirtų ir paskirtų tik jums tinkamą šios problemos sprendimo būdą.